ГО "Спільномова — центр створення та розвитку українськомовного середовища" — об'єднання небайдужих киян, які взялися дослідити і змінити мовну ситуацію навколо нас.
Нічого надзвичайного: ми зітнулися з тим, що наші україномовні діти, виходячи у великий світ, русифікуються. Але ми цього не хочемо. Тож хто це змінить, як не ми?
Ми не є прихильниками максими "Видати наказ й покарати", вона не працює. Ми прагнемо допомогти перейти на українську тим, хто цього хоче, зрозуміти її потрібність тим, хто ні, і лишитися з нею тим, хто вже розмовляє. Жодних оповідок про "солов'їність", ми — за щирість, раціональність і практику, практику, практику.
Як все починалося
Влітку 2021-го киянин Андрій Ковальов разом із дружиною Іриною, стривожені тим, що їхній чотирирічний син у садочку опинився у російськомовному середовищі, започаткували ініціативу "Сімейна практика української мови".
Вони запропонували батькам та вихователям їхньої групи щонайменше раз на тиждень говорити з дітьми українською і вдома, і в дитсадку, щоби поступово зробити мову звичною та зручною для малюків.
Розрахунок був простий: діти засвоюють поведінку і мову через найближчих дорослих, тож саме через останніх і треба змінювати ситуацію. Мамам і татам допомагали позбутися спротиву, сором'язливості через недосконалу українську
й передати мовні навички дитині.
20 січня 2022-го Ковальов, проаналізувавши іноземний досвід, розпочав соціолінгвістичні спостереження за діалоговою комунікацією дітей у садочку сина. Але лютневий напад росіян перервав роботу.
Відновити її вдалося лише в березні 2023-го. Громадське об'єднання "Спільномова. Центр створення та розвитку українськомовного середовища" сформувалося з однодумців, які взялися допомагати справі. Вдалося "достукатися" і до деяких депутатів та чиновників, які стали сприяти ініціативі.
Станом на літо 2023-го "Спільномова" працює над розширенням мережі навчальних закладів, в яких ведуться дослідження, продовжує вдосконалювати методики вимірювань і міркує над масштабуванням проєкту до загальнонаціонального рівня. Адже команда впевнена: виклики, які повстали перед ними, стоять і перед всією країною.
23 березня 2023 року на засіданні Постійної комісії Київської міської ради з питань освіти, науки, сім’ї, молоді та спорту ГО "Спільномова" презентувала результати вимірювання мовленнєвого розвитку дітей 4-6-річного віку у кількох навчальних закладах столиці.
За результатами презентації комісія ухвалила рішення про пілотний проєкт дослідження за методикою "Спільномови" у школах та дитсадках Солом’янського та Дарницького районів Києва.
Фото: Сергій Половко/Вікіпедія